CZARNY SZKAPLERZ SIEDMIU BOLEŚCI MATKI BOŻEJ

Szkaplerz Matki Bozej Bolesnej_101335_resized.jpg
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 20,00 zł 20.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Kod produktu: 267E-5079C
Pin It

Opis

CZARNY SZKAPLERZ SIEDMIU BOLEŚCI MATKI BOŻEJ.

Szkaplerz stanowią dwa dość duże kawałki czarnego filcu (5 x 7 cm), połączone sznurkiem. Na pierwszym kawałku (nosi się go na piersiach) widnieje ikona Matki Bożej z siedmioma mieczami w sercu i napisem MATER DE SEPTUM DOLORES ORA PRO NOBIS (Matko Siedmiu Boleści, módl się za nami). Na drugim płatku szkaplerza widnieje tzw. Pieta - obraz Matki Bożej z Ciałem Chrystusa na kolanach.

Poniżej informacje o szkaplerzu:

Czarny Szkaplerz Siedmiu Boleści Matki Najświętszej. Szkaplerz Matki Bożej Bolesnej.

W Wielki Piątek 1240 roku modlący się bracia ujrzeli Matkę Bożą ubraną w długi czarny płaszcz i trzymającą w dłoniach czarny szkaplerz. Podczas tej wizji Maryja nadała zakonnikom nazwę „Sług Maryi” (Serwitów), ofiarowała im regułę świętego Augustyna i nakazała, aby nosili czarne habity dla przypomnienia o boleściach, jakie musiała znosić. W 1304 r. Stolica Apostolska zatwierdziła ich zakon.

Serwici dla wiernych zrobili mały szkaplerz MB Bolesnej czyli Siedmiu Boleści NMP. Składa się  on z dwóch prostokątnych płatków czarnego sukna. Ozdoby na szkaplerzu są dozwolone i dowolne, najczęściej jest to wizerunek MB Bolesnej. Tasiemki lub sznurki mogą być dowolnego koloru. Noszony jest przez Bractwo Siedmiu Boleści Matki Bożej i przez tercjarzy serwitów. Może być zastąpiony medalikiem Matki Bożej Bolesnej z siedmioma mieczami przeszywającymi Jej Serce.

Obowiązki noszącego szkaplerz to modlenie się codziennie 15 minut w intencjach zakonu Serwitów i Kościoła (zalecana jest Koronka do Siedmiu Boleści), w tym co najmniej jedno „Zdrowaś Maryjo”, jedno „Witaj Królowo” oraz jeśli to możliwe wykonanie jakiegoś uczynku miłosierdzia wobec cierpiących cieleśnie, czy duchowo.

Korzyści ze spełniania obowiązków i stałego noszenia czarnego szkaplerza to udział w darach duchowych zakonu Serwitów oraz uczestnictwo w zasługach braci i sióstr Bractwa od siedmiu Boleści, a także prawo do licznych odpustów udzielonych temu szkaplerzowi lub związanemu z nim bractwu (potwierdzonych przez Kongregację ds. Odpustów 7 marca 1888 r.).

Dawniej serwici byli jedynymi upoważnionymi do nadawania szkaplerza i zakładania bractwa. Obecnie prawo kanoniczne upoważnia każdego kapłana do udzielania sakramentaliów, a więc i tego szkaplerza, ale przynależność do Bractwa i wpis do księgi brackiej jest konieczny. W Polsce Bractwo Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny erygowane przez zakon Serwitów jest przy Kościele Franciszkanów w Krakowie. Tam jest prowadzona księga bracka i tam też można przystąpić do bractwa.

KUPUJĄC U NAS WSPIERASZ DOBROCZYNNE DZIEŁA FUNDACJI TALITHA CUM.

DZIĘKUJEMY W IMIENIU NASZYCH PODOPIECZNYCH.

Galeria produktu

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl