SZKAPLERZ NAJDROŻSZEJ KRWI CHRYSTUSA

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 25,00 zł 25.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Kod produktu: DB04-51642
Pin It

Opis

Czerwony szkaplerz Najdroższej Krwi Chrystusa 

Dwuczęściowy szkaplerz sukienny na czerwonej tasiemce. 

Szkaplerz wykonany jest w Pracowni Rekonstrukcji Szkaplerzy Fundacji TALITHA CUM.

 

HISTRORIA CZERWONEGO SZKAPLERZA NAJDROŻSZEJ KRWI CHRYSTUSA.

W 1808 r. Franciszek Albertini (zm. 1819 r. w opinii świątobliwości, jako bp Terraciny) założył w Rzymie w kościele św. Mikołaja w więzieniu (S. Nicola in carcere) stowarzyszenie Przenajdroższej Krwi Naszego Pana Jezusa Chrystusa, którego celem był kult Krwi Chrystusa oraz pełnienie dzieł miłosierdzia. Stowarzyszenie od początku dawało wsparcie Zgromadzeniu Misjonarzy Krwi Chrystusa.

Papież Pius VII, sam gorliwy czciciel Przenajdroższej Krwi, podniósł to stowarzyszenie do godności arcybractwa w 1815 r., a papież Pius IX nadał mu liczne odpusty. Upoważnienia do przyjmowania do Arcybractwa udziela dyrektor arcybractwa w Rzymie i generał Misjonarzy od Przenajdroższej Krwi. Kapłani, którzy mogą przyjmować wiernych do Bractwa Krwi Chrystusa, mają również władzę błogosławienia i nakładania czerwonego szkaplerza (lub czerwonego pasa) Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Odpusty są związane z przynależnością do Bractwa. Żadne odpusty nie są związane z noszeniem szkaplerza, a noszenie go jest pozostawione członkom bractwa fakultatywnie, jako oznaka przynależności.

Szkaplerz noszony przez Arcybractwo Krwi Chrystusa w Rzymie i przez Pobożne Zjednoczenie Przenajdroższej Krwi (obecnie Wspólnota Krwi Chrystusa) to dwa płatki z czerwonego sukna, większy, zdobiony, noszony na piersi i mniejszy (wyjątek wśród szkaplerzy) noszony na plecach. Na zdobionym znajduje się kielich z Krwią Chrystusa adorowany przez dwa anioły.

Arcybractwo działało na terenie Polski jeszcze w latach międzywojennych. W książce X. Augustyna Arndta SJ „Odpusty. Podręcznik dla duchowieństwa i wiernych” [1890] Arcybractwu i udzielonym mu odpustom są poświęcone 4 strony (510-513), a w wydanym w Katowicach w 1927 roku „Rituale Romanum - Ecclesiis Poloniae” był ryt błogosławieństwa szkaplerza i pasa.

2 lutego 1968 r. członkom Wspólnoty Krwi Chrystusa ponownie udzielono przez stolice apostolską „Ważne od zaraz, na zawsze, …” odpustu zupełnego „byleby pod zwykłymi warunkami (spowiedź, komunia św., i modlitwa w intencji Ojca Świętego) należycie wypełnionymi, niech złożą lub ponowią, przynajmniej prywatnie, przyrzeczenie wiernego zachowania obowiązków swojego stowarzyszenia” w dniu zapisania oraz w ośmiu  dniach świątecznych.

Wspólnota Krwi Chrystusa w Polsce ponownie działa od początku lat 80-tych XX wieku. Znakiem, który przyjęła wspólnota jest krzyż grecki (równoramienny) z czerwonym okrągłym polem w centrum, a szkaplerz  pozostaje kolejnym historycznym sakramentalium.

 

KUPUJĄC U NAS WSPIERASZ DOBROCZYNNE DZIEŁA FUNDACJI TALITHA CUM.

DZIĘKUJEMY W IMIENIU NASZYCH PODOPIECZNYCH.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl