DUŻY KRZYŻ PRAWOSŁAWNY - WISZĄCY - CIEMNY

Krzyż prawosławny _210350_resized (002).jpg
Dostępność: brak towaru
Cena: 450,00 zł 450.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Kod produktu: 567F-280C4
Pin It

Opis

PIĘKNY, BOGATO RZEŹBIONY KRZYŻ Z DREWNA BUKOWEGO.  Rzeźby przedstawiają wizerunki i symbole zakorzenione w tradycji prawosławnej. Taki krzyż ma ukazywać całą teologię chrześcijańską. 

Kolor drewna: ciemny dąb

Wymiary: 42 x 23 x 3,5 cm

Produkt polski. Wyrób własny Fundacji.

 

KRZYŻ PRAWOSŁAWNY - budowa i symbolika

W prawosławiu najbardziej rozpowszechniony jest krzyż o ośmiu końcach. Takie przedstawienie zgodne jest z najstarszą tradycją, uważaną za najbardziej autentyczną zarówno przez kościoły wschodnie, jak i zachodnie. Na zachodzie krzyż ten nazywany jest często krzyżem słowiańskim, ponieważ używany jest on w Cerkwiach słowiańskich, podczas gdy pozostałe Cerkwie prawosławne posługują się symbolem krzyża greckiego.

Na osi wertykalnej znajdują się trzy belki poprzeczne:

- górna – oznacza tabliczkę (filakterium) z napisem, który do krzyża kazał przybić Piłat, wskazującym na winę skazanego: INRI – Jezus Nazarejczyk Król Żydowski (łac. Iesus Nazerenus Rex Iudaeorum)

- środkowa – dla rąk ukrzyżowanego Chrystusa

- dolna – belka pod nogi Chrystusa (łac. suppedaneum) – inaczej niż w tradycji katolickiej, nogi Chrystusa przebite są nie jednym gwoździem lecz dwoma – każda noga oddzielnie. Jeden koniec dolnej belki jest podniesiony. Ten koniec pokazuje na niebo, dokąd udał się Dobry Łotr, ukrzyżowany razem z Chrystusem. Drugi koniec – opuszczony – wskazuje na piekło, miejsce dla drugiego łotra, który nie wyraził skruchy.

Pod figurą Jezusa umieszczany jest wizerunek czaszki. Ma być to czaszka  Adama, który według źródeł  apokryficznych (Ewangelia Nikodema i Życie Adama i Ewy)  miał być pochowany pod Golgotą – Miejscem Czaszki. Szczegół ten służy uwypukleniu dogmatycznego znaczenia Ukrzyżowania: odkupienie pierwszego człowieka krwią Chrystusa, Nowego Adama, który stał się człowiekiem, aby zbawić rodzaj ludzki.

  KUPUJĄC U NAS WSPIERASZ DOBROCZYNNE DZIEŁA FUNDACJI TALITHA CUM.

DZIĘKUJEMY W IMIENIU NASZYCH PODOPIECZNYCH.

Galeria produktu

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl