
DUŻY KRZYŻ PRAWOSŁAWNY - WISZĄCY - CIEMNY

Opis
PIĘKNY, BOGATO RZEŹBIONY KRZYŻ Z DREWNA BUKOWEGO. Rzeźby przedstawiają wizerunki i symbole zakorzenione w tradycji prawosławnej. Taki krzyż ma ukazywać całą teologię chrześcijańską.
Kolor drewna: ciemny dąb
Wymiary: 42 x 23 x 3,5 cm
Produkt polski. Wyrób własny Fundacji.
KRZYŻ PRAWOSŁAWNY - budowa i symbolika
W prawosławiu najbardziej rozpowszechniony jest krzyż o ośmiu końcach. Takie przedstawienie zgodne jest z najstarszą tradycją, uważaną za najbardziej autentyczną zarówno przez kościoły wschodnie, jak i zachodnie. Na zachodzie krzyż ten nazywany jest często krzyżem słowiańskim, ponieważ używany jest on w Cerkwiach słowiańskich, podczas gdy pozostałe Cerkwie prawosławne posługują się symbolem krzyża greckiego.
Na osi wertykalnej znajdują się trzy belki poprzeczne:
- górna – oznacza tabliczkę (filakterium) z napisem, który do krzyża kazał przybić Piłat, wskazującym na winę skazanego: INRI – Jezus Nazarejczyk Król Żydowski (łac. Iesus Nazerenus Rex Iudaeorum)
- środkowa – dla rąk ukrzyżowanego Chrystusa
- dolna – belka pod nogi Chrystusa (łac. suppedaneum) – inaczej niż w tradycji katolickiej, nogi Chrystusa przebite są nie jednym gwoździem lecz dwoma – każda noga oddzielnie. Jeden koniec dolnej belki jest podniesiony. Ten koniec pokazuje na niebo, dokąd udał się Dobry Łotr, ukrzyżowany razem z Chrystusem. Drugi koniec – opuszczony – wskazuje na piekło, miejsce dla drugiego łotra, który nie wyraził skruchy.
Pod figurą Jezusa umieszczany jest wizerunek czaszki. Ma być to czaszka Adama, który według źródeł apokryficznych (Ewangelia Nikodema i Życie Adama i Ewy) miał być pochowany pod Golgotą – Miejscem Czaszki. Szczegół ten służy uwypukleniu dogmatycznego znaczenia Ukrzyżowania: odkupienie pierwszego człowieka krwią Chrystusa, Nowego Adama, który stał się człowiekiem, aby zbawić rodzaj ludzki.
KUPUJĄC U NAS WSPIERASZ DOBROCZYNNE DZIEŁA FUNDACJI TALITHA CUM.
DZIĘKUJEMY W IMIENIU NASZYCH PODOPIECZNYCH.