Menu

BIBLIA ARAMEJSKA_TARGUM NEOFITI 1_KSIĘGA RODZAJU

Biblia Aramejska Targum Neofiti.jpg
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 65,00 zł 65.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Kod produktu: CEAB-91880
Pin It

Opis

TYTUŁ: BIBLIA ARAMEJSKA

Podtytuł: TARGUM NEOFITI 1 - KSIĘGA RODZAJU

Tłumaczenie: Mirosław Stanisław Wróbel

Redakcja: Mirosław Stanisław Wróbel

Wydawnictwo GAUDIUM 

Rok wydania 2014

Oprawa twarda

Liczba stron: 554

Format: 170 x 230 mm

Targum Neofiti znany także jako Codex Neofiti I – największy z zachodnich, palestyńskich targumów. Składa się z 450 kart obejmujących wszystkie księgi Tory, z kilkoma uszkodzonymi wersami. Będąc czymś więcej niż zwykłym aramejskim tłumaczeniem hebrajskiego tekstu, zwłaszcza w kilku miejscach Targum Neofiti jest obszernym rozwinięciem tekstu biblijnego. 

Został odkryty na nowo w 1949 r. Pod koniec XVI w. otrzymał go papież  Grzegorz XIII, który następnie przekazał go Kolegium Neofitów.  Było to kolegium utworzone przez tegoż papieża w 1577 r. w Rzymie, dla kształcenia młodych konwertytów z judaizmu i islamu. Po rozwiązaniu kolegium, kopia trafiła do  Biblioteki Watykańskiej pod nazwą Codex Neofiti I.

Niniejsze wydanie podaje tekst w dwóch językach: aramejskim i polskim.

„Książka rozpoczyna ważną serię wydawniczą „Biblia Aramejska”. Jest to dzieło niezwykle ambitne, ale też bardzo potrzebne. „Biblia Aramejska” powstała w kręgu liturgii żydowskich synagog w Palestynie, ale szybko rozprzestrzeniła się w diasporze. Wraz z „Biblią Grecką” jest ona najstarszym wyrazem inkulturacji Starego Testamentu w środowisku pogańskim. Targum, czyli parafraza tekstu biblijnego, stał się z czasem w teologii judeochrześcijan cennym narzędziem interpretacji orędzia Jezusa Chrystusa i tajemnicy Jego samego jako wcielonego Słowa. Z tego też względu lektura „Biblii Aramejskiej” stanowi bezcenną pomoc w pogłębianiu znajomości Nowego Testamentu i wiary w Chrystusa Pana. Lektura „Biblii Aramejskiej” będzie stanowiła fascynującą przygodę duchową dla wszystkich, którzy umiłowali Pismo Święte i w nim znaleźli zaspokojenie „głodu słuchania słów Pańskich” (Am 8,11).”

(z recenzji ks. prof. Antoni Tronina)

KUPUJĄC U NAS, WSPIERASZ DOBROCZYNNE DZIEŁA FUNDACJI TALITHA CUM.

DZIĘKUJEMY W IMIENIU NASZYCH PODOPIECZNYCH.

 

Galeria produktu

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl