ŚWIĘTA LIPKA - MATKA BOŻA - FIGURKA

Święta Lipka_163136_resized (002).jpg
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 45,00 zł 45.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Kod produktu: 5D9C-78459
Pin It

Opis

Figurka Matki Bożej z sanktuarium w Świętej Lipce. 

Figurka wykonana jest z nietłukącej się żywicy i malowana ręcznie. Niezwykle starannie odwzorowano kształt i szczegóły rzeczywistej figury ze Świętej Lipki. Wysokość: 17 cm

Wyrób polski.

 

W bazylice w Świętej Lipce (woj. warmińsko-mazurskie) między oknami na fasadzie  wisi duża figura Matki Bożej w otoczeniu liści. To dzieło XVIII-wiecznego artysty z Reszla. Rzeźba jest wykonana z piaskowca gotlandzkiego, tzw. kamienia szwedzkiego, bardzo popularnego materiału rzeźbiarskiego tamtych czasów. Maria na lewej ręce trzyma Dzieciątko.  Pierwotnie figury były pomalowane na biało,  a korony i glob, trzymany przez Dzieciątko, pozłocone. Umieszczono je na dużej lipie z murowanym pniem i blaszanymi liśćmi. Figura powstała prawdopodobnie w połowie  1727 roku.  

Według przekazów (spisanych w 1626 roku przez pierwszego historyka Świętej Lipki, Michała Ciaritiusa) w XIV wieku  w Kętrzynie, skazanemu na śmierć objawiła się Matka Boska. Poprosiła go o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem i powieszenie na drzewie. Więzień w oczekiwaniu na egzekucję, w ciągu jednej nocy wyrzeźbił drewnianą figurkę. Gdy ujrzeli ją strażnicy, uznali to za znak boży, i zwrócili skazanemu wolność. Ten zaś dziękując Matce Boskiej za uratowanie życia, idąc w kierunku Reszla, zawiesił figurkę na dorodnej lipie. Wkrótce miejsce to zasłynęło cudami. Proboszcz z Kętrzyna kilkakrotnie przenosił cudowną figurkę do kościoła w mieście, ale rzeźba znikała stamtąd i ponownie pojawiała się na lipie. Zdecydowano więc zbudować w tym miejscu kaplicę ( ok.1400 roku).  Miała ona wymiary 8x12m, a lipa wystawała przez otwór w dachu. Około 1519 roku, pieszo i boso, przybył do niej wielki mistrz krzyżacki, późniejszy książę Albrecht Hohenzollern.

Pierwsza kaplica została zniszczona w czasie reformacji, około 1525 roku. Figurkę wrzucono wtedy do jeziora, lipę ścięto, a w jej miejscu ustawiono szubienicę. Mimo to ludność wciąż przychodziła i zapalała świeczki. Aż  wreszcie w 1618 roku sekretarz króla Zygmunta III Wazy, Stefan Sadorski wykupił teren i już w 1619 roku konsekrowano nową kaplicę, wzniesioną na starych fundamentach. Oddano ją pod opiekę jezuitów, a zaginioną figurkę zastąpiono obrazem. Jezuici w latach 1688-1693 w miejscu kaplic wznieśli obecną barokową świątynię.

(Powyższy tekst pochodzi ze strony: https://proszewycieczki.wordpress.com/2018/12/21/swieta-lipka-figury-matki-boskiej/)

KUPUJĄC U NAS WSPIERASZ DOBROCZYNNE DZIEŁA FUNDACJI TALITHA CUM.

DZIĘKUJEMY W IMIENIU NASZYCH PODOPIECZNYCH !

 

Galeria produktu

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl