MATKA BOŻA DOBREJ RADY - ikona

_resized.jpg
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 39,00 zł 39.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Kod produktu: B01D-726A1
Pin It

Opis

MATKA BOŻA DOBREJ RADY - ikona, wymiary: 18 x 13 cm

Piękna ikona - wysokiej jakości nadruk na drewnie z topoli włoskiej (niezwykle lekkie). Zapakowana w pudełko.

"Tytuł Matki Dobrej Rady nadał Kościół Najświętszej Maryi Pannie, by uczcić rolę, jaką pełni Ona, wypraszając od Boga dla ludzi rozmaite łaski, szczególnie dary oświecenia przy podejmowaniu ważnych decyzji w trudnych sytuacjach życiowych. Podstawę kultu Matki Bożej Dobrej Rady stanowią teksty biblijne z ksiąg mądrościowych, a także teologiczne uzasadnienia św. Augustyna, św. Anzelma z Canterbury i św. Bernarda z Clairvaux. Wezwanie do Matki Bożej Dobrej Rady papież Leon XIII włączył do Litanii Loretańskiej.

Najważniejszą poradą Maryi są słowa zanotowane w Ewangelii św. Jana: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". Największą mądrością jest bowiem wsłuchiwanie się w nakazy Pana Jezusa i spełnianie ich.


Od II poł. XV w. tytuł Matki Dobrej Rady wiąże się z obrazem Matki Bożej z Genazzano, a kościół, w którym przechowywany jest ten wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, stanowi światowe centrum tego kultu. 

Z pochodzeniem obrazu związana jest opowieść o cudownym przeniesieniu go przez morze. Bł. Petrucca z Genazzano pragnęła odbudować kościół poświęcony Matce Bożej Dobrej Rady. Niestety, w trakcie prac zabrakło jej pieniędzy. Wyśmiewana przez sąsiadów kobieta pokładała całą ufność w Maryi i zapewniała wszystkich, że Boża Rodzicielka uczyni co potrzeba, by dokończyć prace. Pewnego dnia, dokładnie w południe, obraz Matki Bożej zstąpił na niedokończone jeszcze mury kościoła. Wkrótce do Genazzano dotarło dwóch mężczyzn ze Skutari w Albanii, którzy twierdzili, iż widzieli, jak wizerunek uwolnił się ze ściany ich kościoła i uniósł w powietrze.


Namalowany w stylu bizantyjskim obraz przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Mały  Jezus obejmuje szyję Maryi, a swoją twarz opiera na Jej policzku. Z niezgłębionego spojrzenia przemawia Mądrość Boża, której słowom Maryja uważnie się przysłuchuje. Tło stanowi łuk tęczy.


Nieoczekiwane pojawienie się obrazu w kościele odnotował w kronice prowincjał Ambroży z Cora. Pod datą 25 kwietnia 1467 r. napisał on, że „na ścianie kościoła od góry ukazał się jakiś obraz przebłogosławionej Dziewicy”. Wizerunek szybko zyskał sobie opinię cudownego i został otoczony kultem. Do sanktuarium zaczęli ściągać liczni pielgrzymi, nawet z bardzo dalekich stron.

W 1682 r. obraz Matki Bożej z Genazzano koronował Ojciec Święty Innocenty XI. Akt ten, niemal dwa wieki później (w 1867 r.), powtórzył papież Pius IX z okazji 400-lecia cudownego pojawienia się go w Genazzano. O popularności wizerunku Matki Bożej Dobrej Rady świadczą liczne kopie i repliki z XVIII i XIX w. rozpowszechnione we Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Czechach, Polsce, Ameryce, Australii, czy Afryce. Wokół niektórych rozwinął się osobny kult.

Matka Boża Dobrej Rady jest główną patronką Albanii. Jej wezwanie nosi katedra w Szkodrze.

Także w Polsce jest wiele miejsc, w których rozwija się kult Matki Bożej Dobrej Rady. Najstarszy, bo pochodzący z XVII w. obraz pod tym wezwaniem znajduje się w kościele św. Jacka w Warszawie. 

Święto Matki Bożej Dobrej Rady Kościół obchodzi w kwietniu. Początkowo, na pamiątkę cudownego pojawienia się obrazu w Genazzano, związane było ono z dniem 25 kwietnia, jednak z uwagi na obchodzoną w tym samym dniu uroczystość św. Marka Ewangelisty, papież Pius VI przesunął je na 26 kwietnia."

Powyższe informacje zaczerpnęliśmy z portalu www.pch24.pl

Matka Boża Dobrej Rady (Mater boni consilii) –  tytuł nadany Najświętszej Maryi Pannie po uznaniu za cudowny obrazu znajdującego się obecnie w XIII-wiecznym kościele Augustianów w  Genazzano, we Włoszech. Obraz o wymiarach 39,4 × 44,5 centymetrów jest freskiem wykonanym na cienkiej warstwie tynku.

Święto Matki Bożej Dobrej Rady przypada 26 kwietnia.

Modlitwy do Matki Bożej Dobrej Rady bardzo pomocne są w podejmowaniu ważnych decyzji życiowych i w rozeznawaniu woli Bożej.

 

KUPUJĄC U NAS WSPIERASZ DOBROCZYNNE DZIEŁA FUNDACJI TALITHA CUM.

DZIĘKUJEMY W IMIENIU NASZYCH PODOPIECZNYCH.

 

 

Galeria produktu

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl