IKONA MATKA BOSKA POCIESZENIA - WATOPEDZKA -malowana na desce
Opis
IKONA MATKA BOŻA WATOPEDZKA, ręcznie malowana na desce.
Wymiary: 25 x 20 cm
A oto niesamowita historia cudownej Matki Bożej Watopedzkiej:
Cud ikony Watopedzkiej
Sława i bogactwo Watopedzkiego monasteru, który wyrósł na drugie miejsce po Ławrze św. Atanazego, ściągały nie tylko pobożnych pielgrzymów. Dnia 21 stycznia 807r. żądni mordu i łupów piraci zaplanowali napad na monaster. Pod osłoną nocy wylądowali na brzegu i ukryli się w przybrzeżnych skałach, aby o świcie, gdy mnisi otworzą bramy monasteru dla pielgrzymów, wtargnąć do środka, wymordować mnichów, a monaster ograbić.
W tę noc mnisi, nie przeczuwając niebezpieczeństwa, modlili się jak zawsze w swojej cerkwi. Po skończonych modłach ostatni wychodził przełożony wspólnoty składając klucze od bramy u stóp świętej Atoskiej Ihumenii. Usłyszał wtedy
słowa ostrzeżenia płynące od ikony Bogurodzicy: „Nie otwierajcie o świcie bram monasteru!”. Na te słowa Jezus, trzymany na lewej ręce Matki, która prawą swą dłonią wskazywała na Niego zaprotestował, mówiąc: „Nie ostrzegaj ich, Matko! Godzi się im ponieść tę karę za złe wypełnianie swych obowiązków.”. Mówiąc te słowa, Jezus swą prawą rączkę, którą dotychczas błogosławił, jak w ikonie Smoleńskiej czy Bełsko-Częstochowskiej, podniósł w górę, zasłaniając usta Bogurodzicy. Wtedy zaś Bogurodzica, kierując się bezgraniczną miłością do swoich mnichów, mimo ich przewinień, odchyliła głowę w prawą stronę i chwyciła, przytrzymując rączkę Jezusa, by drugi raz powtórzyć słowa ostrzeżenia Ihumenowi: „Nie otwierajcie o świcie bram monasteru, lecz wyjdźcie na mury i przepędźcie rozbójników!”
Przełożony, pełen bojaźni Bożej i wdzięczności dla Bogurodzicy, zgromadził wszystkich braci w cerkwi przed ikoną i wszyscy, ze strachem i łzami w oczach, ujrzeli, że Bogurodzica dalej trzyma rączkę Dziecka, która chciała zasłonić Jej usta. Dalej trzyma Bogurodzica odchyloną głowę, by ostrzec o niebezpieczeństwie. Uratowano monaster, a cudowną ikonę nazwano „Pocieszeniem i Dobrą radą”i przeniesiono ją do osobnej kaplicy, w której przebywa do dziś.
(Więcej na stronie:https://prawoslawnaczasownia.wordpress.com/2012/04/17/znaczenie-watopedzkiej-ikony/)
KUPUJĄC U NAS, WSPIERASZ DOBROCZYNNE DZIEŁA FUNDACJI TALITHA CUM.
DZIĘKUJEMY W IMIENIU NASZYCH PODOPIECZNYCH.