Menu

RÓŻANIEC- W HOŁDZIE DLA MARYI - Bronisław Maryański

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 20,00 zł 20.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Kod produktu: F935-750F6
Pin It

Opis

Tytuł: RÓŻANIEC. W HOŁDZIE DLA MARYI

Podtytuł: STUDIUM HISTORYCZNO-ASCETYCZNE

Autor: Bronisław Maryański

Rok wydania: 2020 
Format: 13 x 19
Stron: 140
Oprawa: miękka

Imprimatur
Canonicus Cathedralis Szelążek, 1904 r.

Książka, w której można znaleźć wyjaśnienie historii, znaczenia, istoty, treści Różańca św., zarazem będąca praktycznym przewodnikiem w tej modlitwie.

Różaniec nie jest dla Maryańskiego modlitwą właściwą jednemu jakiemuś usposobieniu duszy, ale modlitwą, którą można odmawiać w każdej potrzebie. Jest to bowiem obszerna rama, zawierająca wszystkie rodzaje modlitwy: dziękczynnej, błagalnej i uwielbiającej. Dla czytelnika zaś ta wielość serca włożonego w napisanie tego dzieła wyrażona w każdym słowie ks. Maryańskiego, a także troska o prostotę języka, a zarazem oddanie nim wszystkiego, co ważne i niezbędne w odmawianiu tej modlitwy, jest doskonałym przykładem, iż autor dzieła – ks. B. Maryański to bogaty wewnętrznie intelektualista.

[źródło: Szada Borzyszkowska K. „Bronisław Maryański. Biograficzny portret kapłana.” Filologiczne Studium Doktoranckie, Wydział Filologiczny, Uniwersytet Gdański]

„Pozdrowienie Anielskie zawiera wszystkie łaski i godności Maryi. Ono jest Jej odzwierciadleniem, sobowtórem; w nim tyle tajemnic, ile w Niej, i ono jest więc Rosa Mistica.
Sto pięćdziesiąt tych woniejących róż, tj. tyle, ile według Alberta Wielkiego miała mieć róża Jerychońska listków, splatamy w psałterzu Maryi dla Niej w koronę.
Aby zaś ta korona była piękniejszą, aby stanowiła godniejszy strój na Jej Głowę, zwijamy ją potrójnie około złotej obręczy życia Jej Boskiego Syna, a Naszego Zbawiciela, Przez to łączymy Ją najściślej z Jej Boskim Synem, gdyż w Jego życiu zawiera się Jej życie, Jej zasługi, Jej udział w naszym odkupieniu. Przez podłożenie tych tajemnic róże Pozdrowienia Anielskiego przybierają rozmaite barwy. W związku z radosnymi niewinnymi tajemnicami dzieciństwa Jezusowego i radościami macierzyńskiego Serca Maryi ukazują się nam jako błyszczące białe róże. Od pełnych boleści tajemnic gorzkiej męki Jezusa i współboleści Maryi, co mieczem Jej serce przeszyła, przybierają jakoby barwę krwi i ukazują się nam czerwonymi. Blask uwielbienia i zjednoczenia z Bogiem w najdoskonalszej miłości zapala je blaskiem złota; — stąd widzimy je jako żółte róże. Tym sposobem ten potrójnie pleciony we wspaniałe barwy wieniec róż najpiękniej odpowiada godnościom, jakie zdobiły życie Maryi.”

„Gdy więc odmawiamy ustami Różaniec, powinniśmy koniecznie rozważać w sercu jego tajemnice. Jedno bowiem z drugim jest w istotnej łączności. Jak istotę człowieka stanowi dusza i ciało, tak istotę Różańca stanowi ustna modlitwa i rozważanie. Czym dla ciała serce, tym dla Różańca rozmyślanie. Odbierzmy człowiekowi serce, a pozbawimy go życia, usuńmy z Różańca rozmyślanie, a zrujnujemy jego istotę. Modlitwy różańcowe, odmówione bez rozważania tajemnic, są dobrą modlitwą, ale nie są Różańcem. Są one tylko materią, a rozmyślanie — życiem, formą.”

„— Dawniej,— mówi święty Tomasz,— zjawienie się anioła wobec człowieka uważano za nadzwyczajną łaskę i poczytano za wielką zasługę, gdy ludzie oddawali tym posłańcom należną cześć. Np. Abrahamowi napisano na pochwałę, że przyjął aniołów w gościnę i uczcił ich. Ale żeby anioł okazał człowiekowi cześć, to było rzeczą niesłychaną przedtem, nim Archanioł Gabriel pozdrowił Najświętszą Maryję Pannę i z czcią powiedział: Ave! Aniołowie bowiem znacznie przewyższają ludzi godnością i obcowaniem z Bogiem i pełnością łaski. Dlatego nie wypadało, ażeby anioł korzył się w czci przed człowiekiem. Ale we wszystkich tych przymiotach Maryja — ów ideał człowieka, przewyższała aniołów.
Przewyższała w pełności łask: Łaskiś pełna; przewyższała w zażyłości z Bogiem: Pan z Tobą; owszem Pan wybrał ją za matkę swoją: co się z Ciebie narodzi święte będzie nazwane Synem Bożym; i przewyższała aniołów w jaśniejącej czystości. Do Maryi więc posłany był poseł niebieski od Trójcy Przenajświętszej, który Ją z czcią najgłębszą pozdrawia. Zwiastuje Jej wolę Bożą, Jej wysokie przeznaczenie: Maryja je przyjmuje z pokorą i Słowo Ciałem się stało. Jak więc ścisłe jest obcowanie człowieka bez grzechu z Bogiem!”

Spis treści:

WSTĘP………………………………………………………………………………………….5
HISTORIA RÓŻAŃCA………………………………………………………………11
NAZWA RÓŻAŃCA………………………………………………………………….25
NARZĘDZIE RÓŻAŃCA…………………………………………………………..45
ISTOTA RÓŻAŃCA…………………………………………………………………..55
UZASADNIENIE TREŚCI RÓŻAŃCA……………………………………67
OBRONA RÓŻAŃCA………………………………………………………………..81
ZNACZENIE RÓŻAŃCA w codziennym życiu człowieka……………………………………101
JAK ODMAWIAĆ RÓŻANIEC……………………………………………….125

KUPUJĄC U NAS, WSPIERASZ DOBROCZYNNE DZIEŁA FUNDACJI TALITHA CUM.

DZIĘKUJEMY W IMIENIU NASZYCH PODOPIECZNYCH.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl