O TRÓJCY ŚWIĘTEJ - Nowacjan
Opis
Tytuł: O TRÓJCY ŚWIĘTEJ
Autor: Nowacjan
Wydawnictwo WAM
Rok wydania 2005
Oprawa miękka
Format: 156x232 mm
Książka Nowacjana jest pierwszym w Kościele systematycznym traktatem o Trójcy, napisanym w latach czterdziestych III wieku. Możemy poznać dzięki niej najwcześniejsze przemyślenia na temat tej tajemnicy wiary, pierwsze próby jej sformułowania. Choć autor wszedł w konflikt z biskupem Rzymu, gdyż upierał się o niemożliwości odpuszczania grzechu apostazji i nawet założył rygorystyczną sektę zwaną od jego imienia nowacjanami, jego poglądy teologiczne bardzo dobrze oddają klimat ówczesnych dyskusji, zwłaszcza z monarchianami negującymi realne istnienie trzech Osób boskich.
Nowacjan (ur. ok. 200, zm. ok.258) - antypapież.
Był człowiekiem wykształconym, zarówno pod względem literackim, jak i filozoficznym. Po śmierci papieża Fabiana, kościołem rządziła hierarchia kościelna, wśród której największym autorytetem cieszył się kapłan Nowacjan. Trwały bowiem prześladowania i było trudno zwołać biskupów, by wybrali następnego Biskupa Rzymu. Gdy w końcu biskupi się zebrali, ku rozczarowaniu Nowacjana, wybrali jego adwersarza Korneliusza. Nowacjan przekupił trzech biskupów Italii, by wyświęcili go na biskupa i używając swych wpływów starał się o poparcie biskupów, by w nim uznali Głowę Kościoła. Przez niespełna dziesięć lat Nowacjan uważał się za głowę Kościoła i następcę św. Piotra, nie przyjmując do wiadomości, że w tym czasie wybrano kolejnych czterech prawowitych papieży. Stąd określany jest tytułem antypapieża. Nowacjan był autorem licznych listów, a także znanego dzieła o Trójcy Świętej – „De Trinitate”.
Nowacjan i jego zwolennicy sprzeciwiali się ponownemu przyjmowaniu do wspólnoty apostatów oraz głosili surowy ideał świętości. Wykluczali ze swych szeregów tych, którzy byli w stanie grzechu ciężkiego. Wątpili we władzę Kościoła do odpuszczania grzechów. Na synodzie w 251 te poglądy zostały potępione, a Nowacjan i jego zwolennicy ekskomunikowani. Nowacjan w wyniku ostrych prześladowań, opuścił Rzym i zmarł śmiercią męczeńską. Martyrologium św. Hieronima wspomina go 29 czerwca.
KUPUJĄC U NAS, WSPIERASZ DOBROCZYNNE DZIEŁA FUNDACJI TALITHA CUM.
DZIĘKUJEMY W IMIENIU NASZYCH PODOPIECZNYCH