Cena
-
od
do
Czotka to tradycyjny sznur modlitewny używany przez prawosławnych, służący do odliczania kolejnych wezwań Modlitwy Jezusowej (modlitwy nieustannej) "Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem."
Symbolika i Wykonanie
Czotki wykonywane są ręcznie przez mnichów lub mniszk i są wyrazem głębokiego szacunku dla pracy ręcznej. Proces wyplatania czotków wprowadza „wyplatającego” w stan skupienia i wyciszenia, co jest równie ważne jak korzyści materialne.
Składają się z określonej liczby węzełków, najczęściej 100, 30 lub 33, które mają głębokie znaczenie symboliczne. Każdy z węzełków składa się z siedmiu krzyżujących się ze sobą splotów, nawiązując do biblijnej liczby siedem, mającej w niej szczególne znaczenie.
-
100 węzełków: Nawiązują do 10 Przykazań Bożych (10×10).
-
30 węzełków: Symbolizują 30 lat życia Jezusa Chrystusa lub 30 stopni Drabiny do Nieba św. Jana Klimaka.
-
33 węzełki: Odnoszą się do 33 lat życia i działalności Chrystusa.
Każda liczba węzełków ma głębokie znaczenie symboliczne, co dodaje dodatkowego wymiaru modlitwie i medytacji. Siedmiokrotnie krzyżujące się sploty czotek nawiązują także do siedmiu darów Ducha Świętego i siedmiu sakramentów. Zamknięcie sznura modlitewnego w koło oznacza nieustanną i wieczną modlitwę.
Czotka pomaga modlącemu się w koncentracji i wejściu w stan duchowego skupienia, będąc jednocześnie symbolem pokory i wiecznej modlitwy.
Krzyż i Kitka
Czotki zakończone są Krzyżem, często z tzw. kitką (golgotą). Frędzle przypominają kształtem Golgotę, na której wzniósł się krzyż - symbol celu ostatecznego: śmierci i zmartwychwstania.
Modlitwa na czotce
Każda modlitwa zaczyna się od znaku krzyża, który poddaje nasz umysł, serce i ciało Bożej woli. Następnie odmawia się kolejne wezwania modlitwy Jezusowej: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem". Po zakończeniu modlitwy czynimy znak krzyża, wypowiadając słowa: „Niech mnie strzeże i broni moc Chrystusa Zbawiciela".
Czarna Czotka i Ochronna Moc Chrystusa Zbawiciela
Czarna czotka jest symbolem wiecznej modlitwy i pokory. Uczy koncentracji na kolejnych wezwaniach modlitwy, podczas której modlący się wyprasza moc Chrystusa Zbawiciela przed wszelkimi trudnościami duchowymi.